365 Günlük Yolculuğumuz

21. Hafta
Giriş
141. Gün
21.05.2019
142. Gün
22.05.2019
143. Gün
23.05.2019
145. Gün
25.05.2019
146. Gün
26.05.2019
147. Gün
27.05.2019

24 MAYIS

O’nun Kabul Edilişini Yaşamak

İsa Baba’da sahip olduğu kabule biz de kavuşalım diye bizim reddedilmemize katlandı.

Tanrı’nın reddedilme için sağlayışını alabilmek için, iki basit gerçeği anlamalısınız. Birincisi, Tanrı insanların çeşitli ihtiyaçları için birçok farklı sağlayışta bulunmadı. Bunun yerine, tüm insanların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak geniş kapsamlı tek bir sağlayış verdi. Her şeyi kapsayan bu sağlayış, İsa’nın çarmıh üzerinde kurban olarak ölmesidir.

İkincisi, çarmıhta gerçekleşen şey, bizzat Tanrı’nın planlamış olduğu bir takastı. Günahımızın sonucu olan tüm kötülükler İsa’nın üzerine geldi ve bunun karşılığında İsa’nın masum itaatinden kaynaklanan tüm iyilikler bizim için ulaşılabilir oldu. Kendi açımızdan bunu hak edecek hiçbir şey yapmadık ve bu konuda hak iddia edecek hiçbir erdemimiz veya dayanağımız yoktur. Bu yalnızca Tanrı’nın akıl ermez sevgisinden kaynaklandı.

Bu nedenle, Tanrı'ya, sahip olduğumuzu hayal ettiğimiz bazı değer veya erdemler temelinde yaklaşmak boşunadır. Kendimizden sunacağımız hiçbir şey, İsa’nın bizim yerimize kurban olmasının erdemiyle mukayese bile edilemez.

Çarmıhta Mesih reddedilmemizi, tüm utanç ve ihanet, ıstırap ve gönül yarası ile birlikte üstlendi. Aslında, ölümünün nedeni kırık bir kalpti. O’nun reddedilmesiyle biz kabul edildik. Sevgili Oğul’da kabul edildik. Bu bir takastı. Biz O’nun sevincine sahip olalım diye O bizim kederimizi yüklendi. İnsan için utanmadan, suçlanmadan ve korkmadan Tanrı’ya gelme yolu açıldı. İsa Baba’da sahip olduğu kabule biz de kavuşalım diye bizim reddedilmemize katlandı.

Çarmıhta gerçekleştirdiğin iş için teşekkür ederim İsa. İsa’nın benim için yaptığı takas gerçeğini ilan ediyorum: O’nun reddedilmesiyle ben kabul edildim. O kötüyü üstlendiği için ben iyiyi aldım. Benim kederimi O yüklendi. İsa Baba’da sahip olduğu kabule ben de kavuşayım diye benim reddedilmeme katlandı. Amin.


365 Günlük Yolculuğumuz bültenimize abone olun, içeriğimiz günlük olarak e-posta adresinize gelsin.