365 Günlük Yolculuğumuz

49. Hafta
Giriş
337. Gün
03.12.2019
338. Gün
04.12.2019
339. Gün
05.12.2019
340. Gün
06.12.2019
341. Gün
07.12.2019
342. Gün
08.12.2019

9 ARALIK

Sonuna Kadar

Yarışı sabırla koşalım.

İbraniler kitabında sürekli olarak üzerinde durulan konulardan biri, Mesih’e iman ikrarında geri gitme tehlikesidir. İbraniler’de, geri gitme tehlikesi hakkında bizi uyaran beş metin farklı metin vardır. Bunlardan bazıları Kutsal Kitap’ın en ciddi sözleridir. Dolayısıyla, İbraniler’in vurguladığı anahtar sözcüklerden biri, bizim de üzerinde durduğumuz sabırdır.

“Umudunuzdan doğan tam güvenceye kavuşmanız için her birinizin sona dek aynı gayreti göstermesini diliyoruz. Tembel olmamanızı, vaat edilenleri iman ve sabır aracılığıyla miras alanların örneğine uymanızı istiyoruz.”(İbraniler 6:11-12)

İman ve sabır! Bazıları, Tanrı’nın vaatleri üzerinde hak etmek için tek ihtiyacınız olan şeyin iman olduğunu size söyleyecektir. Ama bu doğru değildir. İmana ve sabra ihtiyacınız vardır. İkisi de gerekir. İbraniler yazarının daha sonraki bölümlerde söylediği gibi: “Onun için cesaretinizi yitirmeyin; bu cesaretin ödülü büyüktür. Çünkü Tanrı'nın isteğini yerine getirmek ve vaat edilene kavuşmak için dayanma gücüne ihtiyacınız vardır” (İbraniler 10:35-36).

Buradaki cesaret (güven) sözcüğü, konuşma özgürlüğünüz olduğu anlamına gelir. İsa hakkında cesurca konuşabilirsiniz; sizin için yapmış olduğu ve yapacağı şeyler hakkında konuşabilirsiniz. Tanrı’nın isteğini yerine getirdiniz ama henüz vaade sahip değilsiniz. Neye ihtiyacınız var? Sabır! Tanrı’nın isteğini yerine getirdiğiniz noktadan devam edeceksiniz ve vaadi gerçekten alacağınız noktaya ulaşıncaya dek vaat üzerinde hak iddia edeceksiniz. Bazıları Tanrı’nın isteğini yerine getirir ve vaat üzerinde hak iddia eder, ama orada kalırlar, devam etmezler. Sonra da işe yaramadığını söylerler. Ama sabretmeden işe yaramayacaktır. İmana ve sabra ihtiyacınız vardır.

“Hedefe doğru koşmama” yardım ettiğin için teşekkür ederim Rab. Tanrı’nın isteğini yerine getirmeye ve vaat üzerinde hak etmeye devam ederek, imanla sonuna kadar sabredeceğimi ilan ediyorum. Yarışı sabırla koşacağım. Amin.


365 Günlük Yolculuğumuz bültenimize abone olun, içeriğimiz günlük olarak e-posta adresinize gelsin.