Biyografi

Derek Prince (1915-2003) Hindistan’ın Bangalore eyaletinde, İngiliz ordusuna bağlı asker kökenli bir ailede doğdu. İngiltere’de Eton Lisesi ve Cambridge Üniversitesi’nde ve daha sonra İsrail’deki İbrani Üniversitesi’nde klasik diller (Yunanca, Latince, İbranice ve Aramice) konusunda araştırmacı olarak eğitim aldı. Öğrencilik yıllarında sıkı bir felsefeciydi ve kendini ateist olarak ilan etmişti. Cambridge’deki King’s Lisesi’nde antik ve modern felsefe derslerini başlattı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, İngiliz Sıhhiye Kolordusu’ndayken, Prince bir felsefe çalışması olarak Kutsal Kitap okumaya başladı. İsa Mesih’le yaşadığı güçlü birlikteliğin dönüşümüyle, birkaç gün sonra Kutsal Ruh’la vaftiz oldu. Bu yaşam değiştiren tecrübenin tüm hayatına işlemesiyle kendini Kutsal Kitap çalışmaya ve öğretmeye adadı. 1945’te Kudüs’te ordudan ayrılıp oradaki çocuk evinin kurucusu olan Lydia Christensen’le evlendi. Evliliğinde, Lyda’nın evlat edinilmiş sekiz kız çocuğunun da (altısı Yahudi, biri Filistin’li Arap, biri de İngiliz) babası oldu. 1950’lerin sonunda Kenya’daki bir lisede müdürlük yaparken, başka bir kız çocuğu daha evlat edindi.

Prince 1963 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti ve Seattle’da bir kilisede pastörlük yapmaya başladı. John F. Kennedy’nin katledilmesinin de etkisiyle Prince, Amerikalılara kendi ulusları için Tanrı’nın önünde nasıl aracılık etmeleri gerektiğini öğretmeye başladı. 1973’de Amerika İçin Dua Eden Aracılar’ın kurucularından biri oldu. Dua ve Oruçla Tarihi Şekillendirmek adlı kitabıyla dünyanın dört bir yanındaki Hristiyanları kendi hükümetleri için dua etme sorumluluğu konusunda uyandırdı. Birçoklarına göre bu kitabın el altından yapılan gizli çevirileri SSCB, Doğu Almanya ve Çekoslovakya’daki komünist rejimlerin yıkılmasında etkin bir rol oynadı.

Lydia Prince 1975’de öldü ve Derek 1978’de Ruth Baker’la (evlat edindiği üç çocuğa annelik yapan bekar bir kadın) evlendi. İlk eşine rastladığı Kudüs’te Rab’be hizmet ederken ikinci eşiyle tanıştı. 1981’den Ruth’un öldüğü 1998 Aralık ayına kadar Kudüs’te beraber yaşadılar.

2003 yılında 88 yaşındayken hayata gözlerini kapamasından birkaç yıl öncesine kadar Tanrı’nın onu çağırdığı hizmetlerde çalışmaya devam etti. Tanrı’nın açıkladığı gerçekleri duyurmak için dünyanın dört yanına seyahat etti, hastalar ve cinliler için dua etti ve Kutsal Kitabın ışında dünyadaki olaylarla ilgili peygamberliklerde bulundu. Birçok konuda çığır açan konulardaki öğretilere öncülük etti. Uluslararası merkezi North Carolina Charlotte’da bulunan Derek Prince Hizmetleri, dünyaya yayılmış şubeleriyle öğretilerini yaymaya ve hizmetkarlar, kilise liderleri ve cemaatler için eğitim vermeye devam etmektedir. Başarılı Yaşamın Anahtarları (şimdilerde Derek Prince’in Mirası Radyosu diye anılıyor) adlı radyo programı 1979’da başladı ve bir düzineden fazla lisana tercüme edildi. Tahminlere göre Prince’in açık, mezhepsel olmayan Kutsal Kitap öğretileri dünyanın yarısından fazlasına ulaştı.

Dünyaca tanınan bir Kutsal Kitap araştırmacısı ve ruhsal bir lider olarak Derek Prince, altı kıtada yetmiş yıldan fazla öğretti ve hizmet verdi. 2002’de şöyle demişti: “ Benim (ve inanıyorum ki Rab’bin de) isteğim, altmış yılı aşkın bir süredir Tanrı’nın benim aracılığımla başlattığı bu hizmetin yaptığı işe İsa dönene kadar devam etmesidir.”