365 Günlük Yolculuğumuz

4. Hafta
Giriş
22. Gün
22.01.2019
23. Gün
23.01.2019
25. Gün
25.01.2019
26. Gün
26.01.2019
27. Gün
27.01.2019
28. Gün
28.01.2019

24 OCAK

Koşulları Yerine Getirmek

Tanrı’nın Oğlu İsa Mesih’in kanı, beni günahlarımdan sürekli temizler.

1.Yuhanna’daki kanla ilgili ifadeye daha yakından bakalım: “Ama O ışıkta olduğu gibi biz de ışıkta yürürsek, birbirimizle paydaşlığımız olur ve Oğlu İsa'nın kanı bizi her günahtan arındırır.”

Bu üç unsurun nasıl iç içe girdiğini ve Tanrı’nın Sözü’nde birbirine bağlandığını zaten görmüştük: Işıkta yürümek, birbiriyle paydaşlık etmek ve kanla temizlenmek. Birçok insan kanla temizlenme ve korunma hakkını talep eder, ama onlara sahip olmak için gerekli olan koşulları yerine getirmezler. İsa Mesih’in kanıyla temizlenmek “eğer” ile başlayan bir şeyin sonucudur, koşula bağlı bir ifadedir, önceden bir şeyi yapmamıza bağlıdır: Eğer O ışıkta olduğu gibi biz de ışıkta yürürsek. Bunun bir değil, iki sonucu vardır. Kanla temizlenmek ikinci sonuçtur; ilk sonuç birbirimizle paydaşlığımızın olmasıdır.

Mantıken, birbirimizle paydaşlığımız yoksa bu ışıkta yürümediğimizin bir kanıtıdır. Işıkta yürümüyorsak, yine mantıken İsa’nın kanıyla temizlenme hakkını ileri süremeyiz. Sonuçta geldiğimiz nokta şudur: Paydaşlıktan yoksunsak, ışıktan yoksunuz. Işıktan yoksunsak, kan artık bizi temizlemez. İsa’nın kanı bizi ancak ışıkta temizler. Bu, anlamamız gereken en önemli prensiplerden biridir.

İsa’nın kanı için teşekkür ederim Rab. İsa ışıkta olduğu gibi ışıkta yürüdüğümü ve tam bir paydaşlıkta bulunduğumu ve günahtan temizlendiğimi yüreğimdeki tüm istekle ilan ediyorum. Tanrı’nın Oğlu İsa Mesih’in kanı, beni günahlarımdan sürekli temizler. Amin.


365 Günlük Yolculuğumuz bültenimize abone olun, içeriğimiz günlük olarak e-posta adresinize gelsin.